ZASTAVA M70 B1

         ZASTAVA M70B1 to zmodernizowana wersja rosyjskiego AKM-a produkowana w Jugosławii od 1974r. Zasada działania, układ broni i mechanizmy są prawie identyczne, więc skupimy się wyłącznie na drobnych różnicach i solidności konstrukcji. Testowany egzemplarz pochodzi z roku 1982 i według zapewnień sprzedawcy pochodził ze stanów magazynowych armii. Broń nosi nieznaczne ślady użytkowania: trochę otarć, nieco zarysowań - poza tym prezentuje się doskonale.        

         M70B1, podobnie jak inne wersje M70 i starsze M64, był wyposażany w nasadkę i celownik do wystrzeliwania granatów nasadkowych (nasza wersja B1 ma zamontowany tylko ukośnie ścięty kompensator podrzutu wzorowany na AKM - ie). Celownik w stanie spoczynku układany jest wzdłuż rury gazowej, jego podniesienie powoduje odcięcie gazów prochowych do owej rury i możliwość wystrzelenia granatu. Celownik jest na tyle wysoki, że zasłania przyrządy celownicze, i na tyle mocno przykręcony, że przypadkowo go nie podniesiemy. Jednak należy pamiętać, że wystrzelenie standardowego naboju bez możliwości odprowadzenia gazów prochowych może być niebezpieczne, a na pewno nie uruchomi automatyki karabinka.

          Różnice w stosunku do AKM-a widać na pierwszy rzut oka: drewniane łoże obejmujące lufę ma trzy otwory wentylacyjne, inaczej ukształtowany chwyt pistoletowy, dłuższą drewnianą kolbę zakończoną gumowym trzewikiem, a na rurze gazowej spoczywa celownik do granatów nasadkowych.

          M70 B1 wygląda na bardzo solidną konstrukcję, ma stałą drewnianą kolbę zakończoną wspomnianym już gumowym trzewikiem amortyzującym i wygodniejszy plastikowy chwyt. Dwuryglowy zamek i suwadło wykonano ze stali nierdzewnej. Warto tutaj zatrzymać się nad konstrukcją komory zamkowej, bo ta, choć wykonana metodą tłoczenia blachy, ma wzmocnioną konstrukcję na wzór RPK. Na tej samej komorze powstały karabiny wyborowe do naboju 7,92x57 oraz 7,62x51 o nazwie M.76 i wersja eksportowa M.77B1*. Co istotne M70 posiada też kilka prostych modyfikacji poprawiających jakość strzelania i obsługi broni.

            Broń wyposażono w dodatkowy zatrzask do rozkładania umieszczony z lewej strony komory zamkowej w postaci okrągłego kołka. Suwadło wraz z zamkiem pozostaje w tylnym położeniu po ostatnim strzale. Niestety suwadło trzyma się tylko na podajniku magazynka i jego wypięcie powoduje natychmiastowe zrzucenie ciężkiego przecież bloku. Wydaje się, że rozwiązanie udało się tylko połowicznie, bo i tak trzeba ponownie przeładować broń po zmianie magazynka. Z drugiej strony informacja o zakończeniu amunicji jest czytelna, jednak na tym koniec. Można kombinować indywidualnie przez domontowanie elastycznej linki i zatrzymywanie suwadła w skrajnym położeniu; można też podfrezować blaszaną wajchę przełącznika rodzaju ognia i zatrzaskiwać na niej rączkę suwadła lub gotową, z powiększoną, półką zakupić w sieci (co ciekawe eksportowe wersje w kal. 5,56 pod nazwą M.80 posiadają dźwignię bezpiecznika z wycięciem do zaczepienia rączki suwadła w tylnym położeniu po ostatnim strzale*).

            M70 B1 jest bardzo poręczną bronią – w miarę lekki, bo waży bez magazynka ok. 3,6 kg, składny, o długości 90 cm; a z solidnie wyglądającą lufą (ponad 15 mm średnicy zewnętrznej, mierzone przed podstawą muszki) i klasycznym wojskowym rodowodem ucieszy każdego użytkownika. M70 B1 jest także bardzo celne, bez większych problemów można zmieścić się w polu ósemki tarczy NT 23P (popiersie żołnierza).

           W sieci są dostępne szyny RIS obejmujące lufę i rurę gazową, anatomiczne chwyty, kolby rurowe, więc doposażenie M70 B1 nie powinno stanowić kłopotu, a co ważne nie jest do droga kosmetyka (RIS – y do M70 znalazłem za 240 zł wyposażone w 6 gumowych osłon, co ciekawe kolby teleskopowe są w podobnej cenie, jednak nie sprawdzałem ich w praktyce!).

         ZASTAVA M70B1 KRAGUJEVAC - YUGOSLAVIA w cenie do ok. 2,5 tys. można brać w ciemno – nie zawiedzie w polu, nie zacina się, łyka każdą amunicję, jest solidne i trwałe.

* Dane na temat komory zamkowej i wersji do amunicji karbinowej na podstawie książki A.B. Żuka "Karabiny, karabinki i pistolety maszynowe"