KABURA I ŁADOWNICA FOBUSA DO G17/19 - GL2 RT

      

  Izraelski FOBUS oferuje nam w przystępnej cenie, bo ok. 130 zł, kaburę GL2 RT do G17/19 mocowaną do pasa za pomocą płetwy ROTO – półokrągłej klapydopasowanej do krągłości biodra, wykończonej od wewnętrznej strony czerwoną gumą. Kabura, podobnie jak płetwa, wykonana jest z przyjemnego w dotyku, gładkiego, elastycznego i barwionego na czarno plastiku. Kabura w odróżnieniu od jej gospodarza w kalibrze 9 mm daje się jednak łatwo zarysować, co oczywiście nie ma wpływu na jej użytkowanie, ale nie spodoba się pedantom. Pistolet utrzymuje się w kaburze poprzez wcisk i na wypustce zatrzaskującej kabłąk – rozwiązanie jest bardzo praktyczne i spełnia swa rolę wzorowo; co istotne, broń nie zapląta się w dodatkowe paski i sprzączki, nie ma też możliwości, żeby w czasie przenoszenia broni na strzelnicy zdarzył się niekontrolowany jej upadek czy wysunięcie. Wadą może jednak okazać się owa siła wcisku pistoletu, który trzeba wręcz wyszarpywać do strzału. Bez indywidualnej obróbki pilnikiem raczej nie ma mowy o szybkim strzelaniu. Winna temu stanowi rzeczy jest też płetwa ROTO, która pozwala wyciąganej broni na dość szerokie kąty uniesienia względem pionowej linii uda. Stąd przydałoby się przypinać samą kaburę z pistoletem dodatkową uprzężą przeciąganą przez pachwinę lub zupełnie zrezygnować z płetwy ROTO na rzecz bezpośredniego montażu do pasa na szerokiej szlufce oferowanej przez producenta jako dodatek. ROTO wydaje się nie spełnia do końca swej funkcji, bo przy przesuwie ciała na boki i w przykucu szczypie i uwiera, szczególnie podczas upalnych dni i bezpośredniej styczności z ciałem.

           Należy zaznaczyć, że FOBUS nie służy do skrytego noszenia i jak stwierdził jeden z kolegów klubowych – facet z dużym doświadczeniem wojskowym i policyjnym – FOBUS nadaje się na mundur. Trzeba się z tym zgodzić, bo do przenoszenia broni na strzelnicy FOBUS nam wystarczy w zupełności, a na mundurze ładnie wygląda – ukryć się nie da...

            Zaletą ROTO jest szybki montaż i demontaż na pasie lub na samych spodniach. Płetwę ROTO po prostu wbijamy za spodnie i trzyma się, i nie wypadnie przypadkiem. GL2 ma regulację kąta nachylenia broni względem preferencji użytkownika. Dołączony elegancki kluczyk imbusowy z logo producenta (również w kolorze czerwonym) pozwoli uzyskać odpowiedni kąt, pod którym chcemy wygodnie i bezpiecznie wydobywać broń. Kabura wygląda na solidną, powinna być długowieczna.

         Podobnie wykonana jest ładownica FOBUSA o symbolu 6900 na dwa magazynki do G17/19. Magazynek nie ma prawa wypaść, utrzymywany jest bardzo ściśle poprzez siłę nacisku oraz sprężynujący plastikowy występ wewnątrz ładownicy. Ładownica nie ma regulacji na płetwie. Sama płetwa utrzymywana jest na pasie w analogiczny sposób do kabury, ma też identyczne wykończenie. Ładownica wydaje się być nieco twardsza od GL2, mniej elastyczna i jest wykończona matowo. Jej cena na początku 2017 roku oscylowała wokół 100 zł.

       Zarówno GL2, jak i podwójna ładownica FOBUSA są godne polecenia dla początkujących strzelców chcących bezpiecznie poruszać się z G17/19 na strzelnicy.